Na czym polega chirurgiczna resekcja zęba ?

Proteza całkowita na implantach dentystycznych
23 września 2020
Co to jest pionowe ułamanie korzenia zęba – leczenie stomatologiczne
5 października 2020
Show all

Choć zabieg endodontyczny jest bardzo precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że niełatwo jest dostać się do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W takiej sytuacji niezbędna jest chirurgiczna resekcja zęba. Polega to na dotarciu do pominiętej części zębowego kanału, gdzie znajduje się infekcja. By dojść do kości chirurg dentysta tnie śluzówkę. Taką metodą może wnikliwie zobaczyć ząb i wyjąć zaatakowane przez chorobę elementy. W momencie, kiedy kanał jest już dobrze czysty wypełnia go specjalnym cementem.

Tak samo jak w przypadku leczenia kanałowego, obecnie w gabinetach stomatologicznych, chirurg wykonuje resekcję zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, zabieg jest bardzo precyzyjny i pozwala stomatologowi dotrzeć do wszelkich rozgałęzień zębowego kanału. Z reguły już po kilku dniach od chwili zabiegu, chirurg dentysta może usunąć pacjentowi szwy. To, czy leczenie przebiegło pomyślnie, można sprawdzić, po upływie czasu, czego głównym sygnałem będzie zanik dolegliwości bólowych.

Zazwyczaj resekcja zęba nieunikniona jest, kiedy chirurg dentysta nie może dotrzeć do zęba. Na przykład z uwagi na inną budowę kanału. Bywa tak, że dookoła zaatakowanej tkanki pojawia się ropień lub torbiel . W takim wypadku nie ma możliwości dotarcia do zęba przez zabieg endodontyczny. Chirurg dentysta sprawdzi co okaże się dla pacjenta najlepsze.

Komentarze są wyłączone.