Jaką pastę do zębów wybrać?

Endodoncja w stomatologii
7 lipca 2020
Kiretaż w stomatologii
14 lipca 2020
Show all

Pasta do zębów, czyli jeden z podstawowych składników czyszczenia zębów, powinna mieć skuteczne działanie. W gronie niezliczonych past znanych na rynku znajdziemy między innymi pasty dla dzieci, wybielające oraz łagodzące do wrażliwych zębów. Wybierając pastę do zębów najlepiej odczytać elementy w składzie.

Głównymi wskaźnikami są ilość fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed próchnicą, wzmacnia szkliwo oraz zapobiega gromadzeniu się bakterii. Według przepisów w pastach do zębów znajduje się 1000-1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym lepsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności wskazuje na ilość składników polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, które zawiera konkretna pasta. Są dla oka niewidoczne, jednak w czasie mycia ścierają nazębny osad. W pastach dla wrażliwych zębów jest niewiele substancji ściernych. Im większa ich ilość pojawia się w paście  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Dlatego past do zębów z wysokim współczynnikiem RDA nie należy używać bardzo długo.

Warto przyjrzeć się także na substancje pieniące, które mają antybakteryjne działanie oraz substancje odpowiadające za smak oraz barwę pasty. Niektóre z nich mogą być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto poprosić o radę swojego dentystę, jaką pastę najbardziej poleca, zwłaszcza, że wie, z jakimi problemami mierzy się pacjent.

Komentarze są wyłączone.