Jak dbać o zdrowie dziąseł?

Co według dentysty należy robić po wyrwaniu zęba?
9 października 2020
Jak nie bać się stomatologa?
20 października 2020
Show all

Od zdrowia dziąseł zależne jest to, czy zęby będą zdrowe. Dziąsła stanowią także ważny element w czasie rozdrabniania pokarmu. W efekcie schorzeń dziąseł, zęby stają się mniej wytrzymałe, stąd mogą powstawać trudności z gryzieniem. Źródeł problemów z dziąsłami jest wiele, z uwag na to dentyści powtarzają, że należy zwrócić uwagę na to, jak o nie dbamy.

Kluczowym powodem problemów dziąseł jest nieodpowiednia higiena zębów. Niedbałe albo niezbyt częste czyszczenie zębów oznacza, że odkładają się odpadki jedzenia. To wiedzie do kolejnego problemu, czyli rozwoju kamienia nazębnego. Zdaniem dentystów przyczyną schorzeń dziąseł są także wady zgryzu, przez które niełatwo szczotkować zęby. Choroby dziąseł powstają z powodu urazów mechanicznych. Np. od nieodpowiedniego mycia albo noszenia źle dobranej protezy. To może prowadzić do recesji (osuwania się) dziąseł oraz kolejnych problemów, jakie leczą tylko poważniejsze zabiegi stomatologiczne.

Podstawowym objawem stanów zapalnych w dziąsłach są ból, zaczerwienienie, a czasem krwawienie w ciągu mycia. Występuje też nadwrażliwość na temperaturę lub słodycze. Można jednak zadbać o dziąsła przez masowanie stworzonymi do tego miękkimi szczoteczkami z gumy, używać preparaty przeciwzapalne lub stosować kojących naparów z ziół. Warto też regularnie odwiedzać klinikę dentystyczną, dzięki czemu ciągle będzie mógł dbać o zdrowie dziąseł.

Komentarze są wyłączone.