Endodoncja w stomatologii

Na co zwrócić uwagę wybierając stomatologa?
3 lipca 2020
Jaką pastę do zębów wybrać?
10 lipca 2020
Show all

Choć endodoncja brzmi tajemniczo, w stomatologii to dział, odpowiadający za rozpoznawanie i leczenie dolegliwości miazgi zębowej. Ogólnie znamy to jako leczenie kanałowe. Co do zasady leczenie endodontyczne wlicza się do bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Mimo to, dzięki nowym technologiom i zdolnościom endodonty, czyli stomatologa zajmującego się tym leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega bardzo dobrze. Obecnie zabiegi leczenia kanałowego wykonuje się najczęściej pod mikroskopem, co gwarantuje niezbędną widoczność zaatakowanej miazgi zęba.

Leczenia kanałowego wymagają raczej trudne przypadki. Są to nie tylko infekcje miazgi zęba, ale też martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg endodontyczny kierowani są też pacjenci z problemem zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Bywa też tak, że interwencja lekarza endodonty potrzebna jest także przed planowanym założeniem protezy. Nim jednak stomatolog endodonta rozpocznie swoje działania, wykonuje odpowiednią ilość badań diagnostycznych, które ocenią, w jaki sposób da się naprawić ząb.

Choć endodoncja nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego bać. Każdy zabieg endodontyczny przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Poprawnie oczyszczony kanał zębowy robi kolejnych problemów.

Komentarze są wyłączone.