Czy trzeba kupować nici dentystyczne?

Jak zakładane są licówki
26 czerwca 2020
Na co zwrócić uwagę wybierając stomatologa?
3 lipca 2020
Show all

Ten, kto pragnie jak najlepiej dbać o zęby, musi skupić uwagę w głównej mierze na higienie i systematycznym chodzeniu do dentysty. Sumienne czyszczenie zębów usuwa ryzyko pojawiania się próchniczych ubytków i zapaleń jamy ustnej. Obok szczoteczki do zębów świetnym narzędziem do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia są nici dentystyczne. Niestety, pomimo ogólnej dostępności i różnorodności nitek, wielu ludzi o nich zapomina.

Nicią dentystyczną oczyszcza się pozostałości jedzenia i płytkę nazębną z pomiędzy zębów. Cała sztuczka polega na tym, aby prawidłowo wsunąć nić pomiędzy zęby i używać zawsze czystego kawałka nici. Każdy pojedynczy ząb musi być oczyszczony osobno, ruchem od strony dziąsła do górnej części zęba. Należy pamiętać o robieniu pionowych ruchów – nigdy z boku na bok. Nić stomatologiczna powinna być cały czas rozciągnięta i obejmować ząb od tyłu lub od przodu, w kształcie litery C.

Choć nitkowanie wydaje się niezbyt trudne, według niektórych osób wymaga ćwiczeń. W razie wątpliwości warto zajrzeć do gabinetu stomatologicznego. Dentysta albo higienistka stomatologiczna na pewno zademonstruje instruktarz odpowiedniego korzystania z nici, przy okazji profesjonalnej higienizacji zębów. Warto wykorzystywać nici dentystyczne, ze względu na ich możliwość dotarcia do zakamarków, z którymi często nie radzi sobie szczoteczka. Dzięki niciom mamy pewność skuteczniejszej pielęgnacji jamy ustnej.

Komentarze są wyłączone.