Co według dentysty należy robić po wyrwaniu zęba?

Co to jest pionowe ułamanie korzenia zęba – leczenie stomatologiczne
5 października 2020
Jak dbać o zdrowie dziąseł?
13 października 2020
Show all

Dentysta przeważnie dopasowuje metodę leczenia, aby jak najbardziej oszczędzić naturalne zęby, choć bywa tak, że ekstrakcja zęba jest ostatecznym rozwiązaniem kłopotu pacjenta. W tym wypadku kategorycznie należy trzymać się wytycznych dentysty. To bardzo ważne, aby nie dopuścić do komplikacji, a sam proces gojenia odbywał się sprawnie i bezpiecznie.

Przede wszystkim należy zgodnie z poleceniami tamować krwawienie, zagryzając chroniący ranę gazik. Ponadto trzeba pilnować, ze środkami przeciwbólowymi. Środek znieczulający ustępuje kilka godzin po zabiegu, a ból może okazać się nieprzyjemny. W tej sytuacji należy bezwzględnie stosować się wytycznych stomatologa, dlatego że nadmierne dawkowanie leków może okazać się szkodliwe dla organizmu.

Po przyjściu do domu warto przykładać do policzka lodowaty okład, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia opuchlizny. Jeśli chodzi o przyjmowanie pokarmów, przez pierwsze dwie godziny nie powinno się przyjmować pokarmów i płynów. Po tym czasie można przełknąć coś lekkiego, najlepiej w formie półpłynnej. Nie należy jeść chrupkich i twardych lub gorących i pikantnych dań. Jeśli palisz papierosy warto odłożyć je na kilka dni, dlatego że utrudniają zasklepianie się rany.

Dentyści zalecają, aby w pierwszej dobie po zabiegu usunięcia zęba, nie przemywać ze zbyt dużą siłą ust. Miejsce zabiegu ochrania skrzep, którego wypłukanie mogłoby grozić otwarciem rany. To sprawia trudny do zniesienia, silny ból i dojście dla bakterii. Równie mocno trzeba uważać w czasie szczotkowania.

Komentarze są wyłączone.