Co to jest retencyjny aparat na zęby?

przyczyny krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
Krew podczas mycia zębów
17 kwietnia 2020
dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza zdaniem dentystów
Czy warto używać szczoteczki sonicznej?
29 kwietnia 2020
Show all
aparat retencyjny w ortodoncji, kiedy dentysta zleca noszenie retainera

Leczenie ortodontyczne często wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Korzystanie z aparatu ortodontycznego, chociaż przynosi niezwykłe wyniki, nie jest finalnym mechanizmem, eliminowania wad zgryzu oraz prostowania uśmiechu. Dla kompletnego efektu, często po skończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, używa się tzw. aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego podstawowym przeznaczeniem jest podtrzymanie rezultatów osiągniętych przez wcześniej noszony aparat ortodontyczny. Bywa tak, że niektóre zęby mogą wracać na wcześniejsze złe miejsca, dlatego, by zapobiec temu procesowi, dobrze nosić aparat retencyjny.

O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, rozporządza ortodonta. Z reguły jest to nie mniej niż połowa czasu, który przeznaczyliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, ale bywa także tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet do końca życia. Na ponowne przemieszczanie się zębów zwykle wpływa wiele okoliczności np. wiek oraz wynikające z tego wyżynanie się kolejnych zębów w przypadku młodszych pacjentów.

Noszenie retainera daje pewność, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie stabilny, a wyprostowane zęby, zostaną na odpowiednich miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni pamiętać o porządnej oraz ścisłej pielęgnacji jamy ustnej. Równie ważna jest systematyczna opieka oraz konsultacja z ortodontą.

Komentarze są wyłączone.