Co to jest pionowe ułamanie korzenia zęba – leczenie stomatologiczne

Na czym polega chirurgiczna resekcja zęba ?
30 września 2020
Co według dentysty należy robić po wyrwaniu zęba?
9 października 2020
Show all

Pionowe pęknięcie korzenia zęba należy do najtrudniejszych przypadków, gdy konieczna jest interwencja chirurga dentysty. Zazwyczaj do takiego problemu dochodzi w wyniku znacznego zepsucia kości. Powodem tego jest obecność schorzeń przyzębia, wad zgryzu lub niszczenia zębów przez abrazję lub erozję. Korzenie są wtedy słabe i przez to są silniej wrażliwe na uszkodzenia. Pionowe złamanie może pojawić się także w skutek komplikacji po zabiegu endodontycznym i przeważnie dotyczy zębów trzonowych w szczęce oraz przedtrzonowców –  w żuchwie.

Diagnoza złamania pionowego jest skomplikowane. Niekiedy nawet zdjęcie RTG szczęki nie pokazuje precyzyjnie miejsca złamania, przez co niełatwo zdiagnozować kłopot. Wiadomo, stomatolog zrobi wszystko, żeby, wskazać poprawną diagnozę oraz odpowiednio zaradzić na problem. Świadczyć o tym, że miało miejsce pionowe złamanie może nieprzyjemny ból zależny od zimna i ciepła lub siły nacisku podczas gryzienia. Brak reakcji na złamanie może poskutkować pojawieniem przetoki.

Leczenie dentystyczne tego problemu niestety zalicza się do skomplikowanych oraz z reguły kończy się wyrwaniem zęba. Najistotniejszym etapem jest właściwa diagnoza, dzięki której stomatolog będzie miał pogląd, jaką metodą może działać. Najlepiej Zwrócić uwagę na zapobieganie pojawienia się takiego złamania. W tym przypadku zdecydowanie prościej przeciwdziałać, lecząc choroby przyzębia oraz pilnując higieny, niż leczyć bez ekstrakcji zęba. W czasie leczenia kanałowego pod mikroskopem lekarz endodonta robi wszystko, aby uniknąć powikłań.

Komentarze są wyłączone.